Main Page/tr

From Lazarus wiki
Jump to navigationJump to search


Afrikaans (af) العربية (ar) català (ca) čeština (cs) Deutsch (de) English (en) español (es) فارسی (fa) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) Bahasa Indonesia (id) italiano (it) 日本語 (ja) 한국어 (ko) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) русский (ru) slovenčina (sk) svenska (sv) Türkçe (tr) українська (uk) Tiếng Việt (vi) 中文(中国大陆)‎ (zh_CN) 中文(台灣)‎ (zh_TW)

Lazarus ve Free Pascal Wikiye Hoş Geldiniz

Hakkında

Bu wikinin amacı Free Pascal / Lazarus ve İlgili projeler için bir bilgi tabanı oluşturmaktır.

Free Pascal zaten çeşitli biçimlerde iyi kullanıcı belgelerine sahiptir, ancak FPC geliştirici bilgileri, kurumsal bilgiler ve FPC belgeler henüz bu wikide toplanmamıştır.

Lazarus, diğer yandan kullanıcı belgelerinde bazı eksikliklere sahiptir. Bundan dolayı, bu alanda herkesin içerik ekleyebileceği ve düzenleyebileceği bir "açık belge" veya "wiki" olarak ortaya konmuştur.

Bu wiki, bir tarayıcı ile hızlıca değişiklikler ve eklemeler yapmayı mümkün kılar ! Eğitim için, WikiPedia Eğitimine veya 30 Saniyede Hızlı Wiki Eğitimine (ing.) lütfen bir göz atınız. Pratik yapmak için bir Sand Box kullanılabilir. Herhangi bir sorununuz varsa, lütfen yöneticiyi haberdar ediniz veya bir hata raporu göndermek için Lazarus-CCR sitesini kullanınız. Ayrıca isterseniz Site Geribesleme sayfasında bir not veya öneri bırakabilirsiniz.

Lazarus proje geçmişi için, History sayfasına bakınız.

Free Pascal Belgeleri

FPC geliştirici belgeleri
Free Pascal Derleyici geliştiricileri ve diğer katkıda bulunanlar için faydalı belgeler, diğer dillerde mesaj çevirileri, FPC bültenleri, yapılacaklar listeleri, pascal bağlantıları listesi, kurumsal bilgiler, FPC sürümleri için prosedürler ve bazı ilgili belgeleri içerir.

Lazarus Belgeleri

Lazarus Belgeleri
Tüm mevcut belgeleri ve Lazarus IDE için (Free Pascal Derleyici kılavuzları dahil) öğreticiler, Lazarus Belgeleri sayfasında bulunabilir. Kurulum talimatları da mevcuttur. Sayfaların çoğu "devam eden çalışmalar"dır; bu nedenle bu bölümlere deneyimlerinizi eklemek için çekinmeyin. İsterseniz, iletişim bilgileri ile kişisel sayfa oluşturabilirsiniz.

İndirmeler

Tüm mevcut bileşenler ve paketler Lazarus-CCR Sourceforge Dosyalar bağlantısında mevcuttur. Free Pascal Compiler ve Lazarus'un güncel test sürümleri Lazarus Sourceforge sitesi adresinde bulunabilir. Kurulum yardımı Lazarus Kurulumu wiki sayfasında mevcuttur. Bu paketler hakkında ek belgeler Components and Code examples wiki sayfasında, eğer kod katkısı yapan kişi tarafından oluşturulduysa bulunabilir. Derleyici ve katkı yapılan bir sürü kod Free Pascal Compiler indirme yansıları ve Lazarus IDE web sitesi adreslerinde bulunabilir. Lazarus Anlık Görüntüler indirme yeri de burada.

Posta Listeleri

Yeni ve deneyimli kullanıcılar Lazarus-ccr duyuru ve genel e-posta listelerine davetlidir.

Lazarus IDE posta listesi ve Free Pascal geliştirici duyuru posta listeleri belki daha faydalı olabilir.

Kim ne üzerinde çalışıyor?

Şu anda bir bileşeni veya kütüphaneyi dönüştürüyor veya dönüştürdüğünüz bir şey varsa, lütfen Current conversion projects sayfasına gönderin. Bu gönderileriniz ile, dönüştürülmüş bileşenleri talep eden geliştiricilere yardımcı olacak, bunun yanı sıra aynı paketi dönüştürecek ikinci bir kişinin tekrarını önlemiş olacaksınız.


Başvurular, Bağlantılar ve Kaynaklar

Lazarus IDE

Lazarus IDE durumu hakkında bilgi ve haberler Lazarus IDE web sitesi sayfasında; Fikirler, yapılacaklar ve diğer planlar Lazarus Development Process sayfasında bulunabilir. Lazarus IDE ve Free Pascal derleyicisi bültenlerini buradan indirebilirsiniz. Lazarus dosya alanında, derleyici ve IDE'nin en son paketleri indirilebilir.

Faal Lazarus Projeleri

Bizim Projects using Lazarus listemizdeki kamuya açık web sitelerinden Lazarusla ilgili dosyalar indirilebilir.

Süper Siteler ve Bağlantı Listeleri

Delphi / Kylix güncel bilgi siteleri, bizim Page Of Code Sites sayfamızda bulunabilir. Henüz listede olmayan iyi bir site biliyorsanız lütfen ekleyiniz.

Uzmanlaşmış Arama Motorları

Bazı seçkin arama ve çevrimiçi bilgi tabanlarının, yeni tekniklerin öğrenilmesi ve problemlerin çözümü için büyük bir yardımı olabilir. Tamarack Associates arama motoru, Borland usenet arşivleri için uzmandır ve hızlı çalışır. Mer Systems Inc. benzer bir arama motoru sağlar. Bir diğer önemli kaynak, bir site çapında bilgileri arama yanı sıra Earl F. Glynn Bilgisayar Laboratuvarına ve Başvurular Kitaplığına erişim yeteneğindedir.

Pazarlama Örnek Çalışmaları

Lazarus kullanıcıları için fırsatlar Lazarus IDE yi tercih nedenlerini açıklamaktadır.

Ticari sunum ve yarışmalarda FPC / Lazarus Tanıtımı

Münih Systems 2005, Systems 2006 ve Systems 2007 de FPC / Lazarus bir stand ile tanıtılmıştır. Bu fuarlarda oluşan deneyimlere dayanarak, gelecek hazırlıklara yardımcı bilgi bırakmak için bir fuar standı kurulmuştur. Lazarus ve ilgili projeleri bir dizi yarışmalara katıldı ve wiki page gelecekteki yarışmalara yardımcı olması için hazırlandı.