Main Page/cs

From Free Pascal wiki
Jump to navigationJump to search

Afrikaans (af) العربية (ar) català (ca) čeština (cs) Deutsch (de) English (en) español (es) فارسی (fa) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) Bahasa Indonesia (id) italiano (it) 日本語 (ja) 한국어 (ko) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) русский (ru) slovenčina (sk) svenska (sv) Türkçe (tr) українська (uk) Tiếng Việt (vi) 中文(中国大陆)‎ (zh_CN) 中文(台灣)‎ (zh_TW)

Vítejte na wiki Lazarus a Free Pascal

O této wiki

Cílem této wiki je stát se studnicí vědomostí pro Free Pascal Compiler/Lazarus a příbuzné projekty.

Free Pascal Compiler (FPC) má již nyní dobře zpracovanou uživatelskou dokumentaci v různých formátech, ale informace pro vývojáře FPC, organizační informace a další témata, která nejsou náležitě zdokumentována, naleznete v této wiki.

Naproti tomu Lazarus má v uživatelské dokumentaci poněkud větší mezery, a proto byl vytvořen tento prostor jakožto "otevřený dokument" nebo "wiki", kde obsah může upravovat a vytvářet kdokoli.

S pomocí wiki je tvorba a úprava dokumentace velice rychlá a snadná - postačí k tomu pouze webový prohlížeč! Chcete-li vědět, jak do wiki přispívat, podívejte se prosím na tento Rychlý půlminutový úvod nebo Průvodce na Wikipedii. Práci s wiki si můžete vyzkoušet na pískovišti. Pokud narazíte na nějaký problém, oznamte jej prosím administrátorovi nebo ohlašte chybu na stránkách Lazarus-CCR. Své připomínky nebo podněty můžete přidávat na naší stránce zpětné vazby.

O historii projektu Lazarus se dozvíte na stránce Historie.

Dokumentace - Free Pascal

Vývojářská dokumentace k FPC
Obsahuje dostupné dokumentace pro vývojáře a ostatní přispěvatele FPC, jako jsou například lidé pracující na překladech do jiných jazyků. Dále seznam pascalovských vazeb, organizační informace, postupy pro vydávání verzí FPC, seznamy úkolů atd.

Dokumentace - Lazarus

Dokumentace k Lazarovi
Veškerou dostupnou dokumentaci a průvodce k Lazarovi (včetně manuálů k Free Pascal Compileru) naleznete na stránce Dokumentace k Lazarovi. Na mnoha stránkách se průběžně pracuje, proto neváhejte a přispějte svými znalostmi. Budete-li chtít, můžete také vytvořit svou osobní stránku.

Ke stažení

Všechny aktuálně dostupné komponenty a balíčky jsou dostupné na Lazarus-CCR Sourceforge sekce soubory. Free Pascal Compiler a aktuální zkušební verze Lazarusu lze nalézt v The Lazarus na Sourceforge. Pokud osoba, která přispěla s kódem k těmto balíčkům k nim vytvořila nápovědu, lze ji nalézt na wiki stránce Komponenty a příklady kódu. Kód překladač a mnoho dalšího lze nalézt na Free Pascal Compiler obrazy stahování a na Stránky Lazarus IDE. Umístění stažení Snímků Lazarusu lze nalézt zde.

E-mailové konference

Noví a zkušení uživatelé jsou vítání k připojení k poštovním seznamům Lazarus-CCR oznámení a obecné .

Možná ještě více užitečné jsou poštovní seznamy Lazarus IDE a Free Pascal vývojářský nebo oznamovací poštovní seznam.

Kdo na čem pracuje?

Pokud aktuálně převádíte komponentu nebo knihovnu nebo potřebujete něco převést, napište to prosím na stránku Aktuálně převáděné projekty. Tyto zápisy pomůžou vést vývojáře, kteří chtějí převádět žádané komponenty stejně tak jako předcházet tomu, aby dva lidé převáděli souběžně stejný balíček.

Reference, odkazy a zdroje

Vývojové prostředí Lazarus

Novinky a informace o stavu Lazarus IDE lze nalézt na Stránky Lazarus IDE. Nápady, úkoly a jiné plány lze nalézt na stránce Vývojový proces Lazarusu. Uvolnění Lazarus IDE a překladače Free Pascal lze stahovat ze stejného místa. Sekce souborů Lazarusu má dostupné ke stažení také nejnovější balíčky překladače a IDE.

Aktivní projekty využívající Lazarus

Náš aktuální výpis Projektů používajících Lazarus s veřejně přístupnými stránkami a soubory souvisejícími s Lazarusem ke stažení.

Kvalitní weby a odkazy

Naše aktuální sbírka míst souvisejících s Delphi/Kylix je k vidění na Stránky s kódy. Pokud znáte nějaké dobré stránky, které zde ještě nejsou, tak je zde prosím přidejte.

Specializované vyhledávače

Existuje mnoho výtečných vyhledávacích a znalostních základů online, které mohou velmi pomoci při učení se nových technik a řešení problémů. Tamarack Associates provozuje rychlý vyhledávací stroj speciálně pro archívy Borland usenet. Mer Systems Inc. poskytuje podobný vyhledávací systém. Jiný vynikající zdroj informací mimo širokou schopnost vyhledávání je Earl F. Glynn's Computer Lab a Referenční Knihovna.

Případové studie

Příležitosti pro uživatele Lazarusu vysvětluje, proč je Lazarus vhodná volba.

Prezentace FPC/Lazarus na výstavách a soutěžích

FPC/Lazarus byl představován na stáncích Systems 2005, Systems 2006 a Systems 2007 v Mnichově. Na základě zkušeností z těchto obchodních akcí byla sestavena sada informací k pomocí pro budoucí předvádění na výstavách. Lazarus a související projekty se také zúčastnili v mnoha soutěžích a wiki stránka byla připravena na pomoc k inspiraci pro budoucí soutěže.